Čo by mala obsahovať základná lekárnička pre psov? 10/2022

Čo by mala obsahovať lekárnička pre nášho domáceho miláčika?

Častokrát sa v živote so štvornohým chlpáčom stretneme s úrazmi na ktoré by sme mali byť pripravený. Život s domácim miláčikom si vyžaduje pripravenosť na každú situáciu.

Obsah lekárničky by mal byť prispôsobený na vyriešenie malých škrabancov ale aj závažnejších rán prípadne tráviacich problémov. V tomto článku Vám zhrniem čo by mala základná prvá pomoc obsahovať.

 1. Zelený íl

Zelený íl je prírodný zázrak, ktorý je liekom na takmer všetky problémy. Má využitie pri hojení rán, zlepšuje alergické reakcie a ekzémy tým, že regeneruje kožu. Íl má prírodné dezinfekčné účinky, čiže sa môže využiť na čerstvo krvácajúcu ranu. Taktiež pomáha zastaveniu krvácania. Ak už je rana v procese hojenia, íl sa jemne zapracuje do rany a okolia kože a napomáha v procese hojenia. Zelený íl na priaznivé účinky na trávenie a podporu chuti do jedla čiže je vhodným komponentom pri tráviacich problémoch. Môže sa užívať aj perorálne. Zelený íl by mal byť určite nevyhnutným komponentom lekárničky.

 1. Dezinfekcia- alkohol/ jód

Z praktického hľadiska je výhodnejšie zvoliť dezinfekciu v podobe jódu. Niektoré zvieratá majú nižšiu znášanlivosť na manipuláciu s poraneniami čo znamená, že môžu reagovať prudko. Jód je v tomto prípade výhodou pretože oproti alkoholu neštípe a aj tak dôkladne ranu vydezinfikuje. Ak ste si manipuláciou s domácim miláčikom istý, samozrejme nie je problém použiť aj ,,invázivnejšie“ formy dezinfekcie. Jód a aj ostatné dezinfekcie na báze alkoholu sú bežne dostupné v lekárni.

 1. Probiotika, detoxikačný gél, čierne uhlie pre zvieratá

Aj Vám sa už stalo, že Váš štvornohý parťák prišiel z návštevy u babičky a celý deň bol nesvoj? Psíky ktoré sú zvyknuté na striktné kŕmenie barfom alebo granulami a nedostávajú jedlo konzumované ľuďmi sú veľmi náchylné na zmeny v stravovacom jedálničku. V prípade, že psík dostane jedlo ktoré mu s jeho tráviacim traktom narobí šarapatu je prvá pomoc siahnuť po probiotikách. Ako SOS produkt na žalúdočné problémy slúži detoxikačný gél EnteroZOO. EnteroZOO detoxikačný gél je črevný absorbent obsahujúci organický kremík a čistú vodu. Je to unikátna zlúčenina, ktorá na seba dokáže viazať nielen škodlivé látky, ale aj alergény a patogény, ktoré následne odvedie stolicou z tela zvieraťa von.

 • zmierňuje priebeh otráv, hnačiek a alergií
 • zlepšuje kondíciu a odolnosť zvieraťa
 • znižuje škodlivé účinky pri liečbe antibiotikami
 • urýchľuje hojenie poranení
 1. Sterilná gáza/sterilné lepky

Na správne vyčistenie rany je nevyhnutné sterilné prostredie, ktoré nám zabezpečí gáza a následne sterilná lepka na prekrytie rany.

 1. Balzam na labky

Starostlivosť o labky nášho chlpáča je mimoriadne dôležitá. Labky sú  citlivou partiou ktorej treba venovať mimoriadnu pozornosť hlavne v mrazivom období. Je vhodný pre celoročnú starostlivosť o labky, ňufáčik a suché miesta pokožky. Regenerácia suchých, popraskaných alebo preležaných miest kože. Balzam je na báze včelieho vosku, lanolínu a bambuckého a kakaového masla =100% prírodné zloženie.

 1. Ochranná topánka pre psov

Ochranná topánka je vhodná ako prvá pomoc pri poranení labky, pazúriku prípadne spodného bruška labky.

 • pomáha predchádzať infekcii
 • podporuje rýchle hojenie rán na labkách
 • poskytuje ochranu 
 • udržiava dobrú stabilitu na klzkej podlahe
 1. Termo fólia

Termo fólia je nevyhnutná súčasť lekárničky na vysokohorské turistiky. Nie je potrebné ju mať v bežnej lekárničke ale je to istota.

 

Zaobstaranie vhodnej lekárničky Vás pripraví na každú situáciu ktorú môžete so svojím štvornohým miláčikom zažiť. Zároveň môžete predísť vážnejším komplikáciám spojených s drobnými ranami. Od škrabancov, po väčšie rany, kožné a žalúdočné problémy. Tie správne komponenty Vám pomôžu tieto situácie zvládnuť.

Potrebné veci do lekárničky zoženieš na https://www.dogee.sk/