RECENZE - Precízne mikróby pre kone a žriebätá vyhrali boj s chronickou hnačkou!

Keď k nám na sklad konečne dorazili dlho očakávané precízne mikróby pre kone, ihneď nás napadlo, kto bude ideálnym adeptom na ich prvé vyskúšanie.

Kobyle Vendy je teraz 16 rokov a celý život nemala žiadne zdravotné problémy. A slovom žiadne myslíme naozaj žiadne. Na svet priviedla jedno žriebä, bola rekreačne využívaná, ustajnená striedavo u majiteľky doma v menšej stajni a mimo sezóny v komerčnej stajni.

V januári roku 2021 sa však zdravotný stav Vendy zásadne zmenil. Kobyla začala mať hnačkový trus, vzhľadovo ako kravinec. Vo februári začala chudnúť a trus už bol vodovitý, potom sa objavil tras slabín a zvláštna slabosť pri akejkoľvek námahe. Kobyla už bola v starostlivosti veterinára, ktorý vylúčil podozrenie na boreliózu. Odborné určenie jej zdravotného problému však bola stále veľká neznáma. Stav sa stále zhoršoval a koncom februára už kobyla trpela komplikovaným výhrezom konečníka.

Ako prvá pomoc bola podávaná Smecta 2x denne 6 sáčkov. Začiatkom marca boli vykonané vyšetrenia, na základe ktorých boli nasadené antibiotiká v kombinácii s kortikoidmi. Po ukončení liečby spomínanými liekmi nasledovala transfaunácia. Ide o aplikáciu novej populácie baktérií do organizmu chorého zvieraťa z trusu zdravého dospelého koňa. Trus sa zriedi vodou a prefiltruje, čím sa získa tmavohnedá tekutina bez častíc, ktorá sa aplikuje chorému jedincovi sondou do žalúdka. Vďaka tejto metóde sa stav kobyly rýchlo zlepšil, a to dokonca takým spôsobom, že v lete už mohla vykonávať bežné činnosti. Bohužiaľ však stále nikto nevedel, čo bolo príčinou Vendyinho ochorenia.

 

 

V novembri 2021 sa opäť objavila hnačka nasledovaná veľkou stratou hmotnosti. Zopakoval sa rovnaký spôsob liečby, ale hnačka sa stále vracala. Nakoniec kobylu nepomáhalo už vôbec nič. Prešla si niekoľkonásobnou zmenou kŕmenia, ale Vendy je veľmi vyberavá, a len tak sa jej človek výberom krmiva nezavďačí. Na jar 2022 sa jej kŕmenie ustálilo na značke Höveler Puritan, pričom každý druhý deň dostávala kortikoidy Prednisolon. Pri tejto kombinácii pribrala, ale trus bol stále vodovitý.

Na konci mája, presne 30. 5., boli prvýkrát Vendy podané Precízne mikróby 100 ml. Dokonca ich prijala bez akéhokoľvek problému, čo je naozaj podivuhodné, pretože všetky ostatné vitamíny, lieky a Smecta jej museli byť aplikované striekačkou. Trus bol bez zmeny a stále úplne vodnatý. Po cca 14 dňoch bez zmeny bola dávka Precíznych mikróbov zvýšená na 200 ml denne. Už 18. 6., konkrétne po 4 dňoch, bola znateľná zmena! Trus síce nebol pevný úplne, ale bola to konečne kôpka. Cca po 9 dňoch bolo dávkovanie upravené na pôvodných 100 ml.

Celkom boli kobyle Vendy podávané Precízne mikróby približne mesiac a pol. Počas tejto doby boli vysadené kortikoidy aj ďalšie podporné doplnky. Kobyla je aktuálne už bez hnačky, v stabilizovanom stave a s viditeľnou chuťou do práce.

Autor článku je Vetys s.r.o. - dodavatel mikrobků pro ČR a SR

Vendy dneska ;-)