Folikulitída u psov

Leto je tu a s ním prichádzajú vysoké horúčavy. Nielen my ľudia, ale aj psy sa v sparných dňoch radi schladia v studenej vode jazera alebo blízkeho potoka. Nie je na tom nič zlé, no práve to môže byť príčinou, že sa váš pes začne nadmerne škrabať. Jedným z problémov, ku ktorým takto môže dôjsť, je kožné ochorenie nazývané folikulitída.

Čo je to folikulitída

Folikulitída je kožné ochorenie psov. Ide o zápal vlasového folikulu, teda vlasového vačku, z ktorého vyrastá chlp. Prejavovať sa môže rôzne, najčastejšie však postihnuté miesto opuchne a začervená. Môžu sa tiež objaviť drobné vyrážky v podobe akné, ktoré sa naplnia hnisom. Sprievodným znakom býva časté škrabanie, prípadne lízanie postihnutého miesta a vypadávanie chlpov. Folikulitída u psov sa môže prejaviť aj stmavnutím kože alebo vytvorením okrúhlych šupinatých vyrážok.

Aké sú príčiny?

Folikulitída je často spôsobovaná batériami alebo plesňami, ktoré sa psovi dostali do kožucha z vonkajšieho prostredia. Príčinami však môžu byť aj alergia alebo vonkajšie parazity – blchy, kliešte a pod. Folikulitídu môžu spôsobiť stres a ním vyvolané zníženie imunity, dlhodobá hormonálna nerovnováha alebo precitlivená pokožka psa. Kožné reakcie sú v tomto prípade spôsobené aj na pohľad nepodstatnými faktormi. V niektorých prípadoch je folikulitída u psa sprievodným znakom iného, primárneho problému.

Čo robiť?

Pokiaľ spozorujete, že sa váš pes nadmerne škrabe a na postihnutom mieste má príznaky folikulitídy, najlepšie urobíte, keď vyhľadáte veterinára. Ten určí o akú kožnú chorobu ide a pomocou ďalších vyšetrení by mal byť schopný prísť na príčinu. Podľa výsledkov z doplnkových vyšetrení následne veterinár nastaví vhodnú liečbu.

Folikulitída u psov spôsobená baktériami sa lieči perorálnymi antibiotikami, v prípade ak ju spôsobila pleseň, podávajú sa antimykotiká. Na liečbu sa často používajú aj rôzne špeciálne spreje, krémy a šampóny.

Pokiaľ je folikulitída sprievodným znakom iného ochorenia, je potrebné v prvom rade vyliečiť primárnu poruchu. Oba problémy sa v takom prípade liečia súbežne. Ak bolo ochorenie spôsobené potravinovou alergiou, väčšinou stačí, ak sa zmení zloženie kŕmnej dávky. Pri kŕmení granulami je potrebné nájsť novú značku s vyhovujúcim zložením.

Ako zabrániť folikulitíde

Príčin folikulitídy u psov je viacero a aj z toho dôvodu sa jej výskytu nedá vždy zabrániť. Dôležité je však včasné riešenie pod dohľadom vášho veterinára. Určenú liečbu je potrebné dodržať a akékoľvek komplikácie mu oznámiť čo najskôr.