Ako zvládajú mačky vysoké letné teploty? 07/21

Vysoké letné teploty, tak isto ako aj nám, nemusia prospievať ani mačkám. Príliš vysoké teploty môžu mačkám priniesť rôzne komplikácie. Môže sa prehriať, čo so sebou prináša nechutenstvo alebo letargiu, môže dostať úpal alebo aj upadnúť do šoku. Mali by sme sa teda postarať o to, aby naša mačka prežila horúce leto bez zbytočných komplikácii a dopriať jej dostatok možností na to aby sa vedela schladiť.

Mačku by sme mali pred veľkým teplom chrániť. Mali by sme teda dávať pozor na to, aby sa mačka nezdržiavala v príliš prehriatom prostredí. Určite by sme ju nemali nechávať na miestach kde nemá možnosť sa schladiť alebo schovať pred teplom, v žiadnom prípade nesmieme mačku nechávať v aute tak isto ako žiadne iné zvieratá.

Určite by vaša mačka mala mať v blízkosti miesto, kde bude chránená pred veľkým teplom a bude si môcť v tieni oddýchnuť pred silným slnkom alebo rozpáleným prostredím. Mačka potrebuje mať dostatok vody aby nebola dehydratovaná. Vodu by ste mali často vymieňať aby nebola príliš teplá. Pokiaľ máte pocit, že naša mačka dostatočne nepije tak jej môžete dať fontánku na pitie, poprípade ju nechávať piť z kohútika. Takýto prístup k vode je totiž pre mačku prirodzenejší a môže tak lepšie dodržiavať pitný režim.

Čo sa ochladzovania týka tak môžeme mačke napríklad dať do blízkosti chladiacu podložku, alebo porozkladať vlhké uteráky na ktorých sa bude môcť schladiť keď bude potreba. Pokiaľ máte mačku vo vnútri tak by ste mali dávať pozor na to aká je v izbe teplota. Najlepšie je dobre vyvetrať a zatiahnuť žalúzie aby sa izba zbytočne neprehriala.

Pokiaľ máte pocit, že je vaša mačka príliš prehriata tak určite vyhľadajte veterinára.