Ako vybrať pelech pre veľkého psa? 08/2021

Pelech alebo ležadlo pre veľkého psa?

Údržba látkových pelechov pre psy je náročná, hlavne v prípade pelechov pre veľké psy. Vankúšový pelech či matrace do seba nasávajú vlhkosť, prach, pele a spóry plesní a pokiaľ sa často neperú môžu sa stať domovom roztočov a zdrojom plesne. Rozoberanie, pranie, sušenie a opätovné skladanie veľkých pelechov s výplňami je natoľko komplikovanou záležitosťou, že sa (a to si priznajme) v máloktorej domácnosti perú dostatočne často. Dôvodom nedostatočného prania môže byť aj fakt, že vankúšové pelechy vypadajú od každého prania horšie, farby blednú a látka sa opotrebúva. Taktiež nám manipulácia s ním komplikuje bežné upratovanie domácnosti, vysávanie, vytieranie podlahy v jeho okolí. 

Veľmi rýchla, primitívna a dôkladná údržba s minimálnym prášením domácnosti, dlhou životnosťou, odolnosťou materiálu poťahu proti plesniam a jednoduchou elimináciou roztočov v dnešnej uponáhľanej a alergénmi zaťaženej dobe robí z elegantného a štýlového vode-odolného ležadla Anadi ideálny pelech pre stredné a veľké psy.


Nie je ležadlo ako ležadlo

Na tuzemskom i zahraničnom trhu dnes nájdeme veľkú ponuku ležadiel z rôznych materiálov. Ako sa v nej zorientovať?

Jedným z prvých ukazovateľov kvality môže byť cena. Bolo by veľmi naivné sa domnievať, že kvalitné, pevné a odolné ležadlo s dlhou životnosťou si zoženieme za nízku cenu. Nízka cena v každom prípade vypovedá o použitom materiály prípadne aj o technologických postupoch výroby. Otázka, ktorá nám teda logicky vyplýva je: Na čo sa zamerať pri porovnávaní ležadiel v podobnej cenovej kategórií. 

10 rad ako si vybrať ležadlo.
Na čo sa teda zamerať pri výbere ležadla?

1. Nosnosť ležadla: Výrobca by mal vždy uviesť nosnosť ležadla. Ale pozor - veľký rozdiel je medzi nosnosťou v prípade, keď si veľký pes na ležadlo v kľude ľahne a leží a v prípade keď naňho pes naskakuje alebo aj viacej psov pri divokých hrách. To sú dve veľmi odlišné veci.  Väčšina  výrobcov uvádza len prvý údaj, ktorý je zavádzajúci, pretože v prípade, že veľký pes s hmotnosťou 45 kg nebude na ležadle s nosnosťou 50 kg len ležať, ale zahrnie ho aj do svojich hier, ležadlo to nevydrží. Psovi ťažko vysvetlíte, že ležadlo má používať len a len na ležanie. Z našej skúsenosti vieme, že temperamentný 50kg rotvajler dokáže ležadlo zaťažiť viac než 100kg ťažký kľudný moloss. Mnoho výrobcov dokonca údaj nosnosti neuvádza vôbec. Nebojte sa predajcu na tieto zásadné údaje preto opýtať, pokiaľ nie sú jasne deklarované ako u ležadla Anadi.

2. (Ne)stabilita: Veľa ležadiel sa časom rozkolíše a rozpadne. Často je nestabilita konštrukcie pozorovateľná už u nového ležadla. Ak nakupujete osobne urobte si pred kúpou jednoduchý test: chyťte ležadlo za konštrukciu a hýbte s ním zo strany na stranu.

3. (Ne)dostatočná veľkosť: Väčšina ležadiel sa vyrába iba do veľkosti XL, pritom práve pre obrie psy je ležadlo ideálnym vonkajším aj vnútorným pelechom. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že ležadlo vo veľkosti XL je vhodné aj pre obrie psy. Tí sa tam síce skutočne zmestia, ale len stočený do klbka. Veľa psov si chce urobiť pohodlie , ponaťahovať sa, meniť polohy a predovšetkým seniori potrebujú svoj komfort. Ležadlo Anadi sa vyrába nie len vo veľkosti XXL pre obrie plemená ale aj XXXL pre viac psov. Obozretnosť je potrebná pri kúpe kovového ležadla, ktorého nožičky idú od poťahu niekoľko cm vodorovne a až potom sa stáčajú k zemi. U týchto typov ležadiel sa rozmery ležadla výrazne líšia od rozmerov jeho plochy na ležanie. Pri deklarácií by teda mali byť uvedené rozmery dva (ležadla a plochy na ležanie). Ak predajca uvádza iba jeden rozmer neváhajte ho požiadať o upresnenie.

4. (Ne)vhodný materiál poťahu: Niektoré poťahové materiály sa pri pravidelnom používaní odrú a vypadajú nepekne a to aj za prekvapivo krátku dobu. Farby na slnku blednú. Väčšinou je možné kúpiť náhradné poťahy, ale cena kvalitného ležadla je vysoká a dávať pravidelne peniaze za nové poťahy nie je zrovna ideálne. Na mnoho ležadiel sa aj pri slabšom daždi tvoria mláky, po vyliatí ďalej vysychajú. Nevhodné sú rôzne celtoviny, plachtoviny. U ležadla Anadi je na poťah použitý jeden z najkvalitnejších materiálov kompozitnej Batyline® so špecifickými vlastnosťami.

5. Prevesenie poťahu: Teda tvárová stálosť materiálu poťahu. Prevesenie síce do určitej miery nevadí, avšak u mnoho typov ležadiel je skôr či neskôr táto miera prekročená. Z ležadla je potom „vaňa“. Preto určite nie je od veci zaujímať sa aj o parametre materiálu poťahu. U ležadla Anadi sú parametre  poťahu Batyline®  jasne deklarované. Niektoré ležadlá využívajú poťahy na prvý pohľad Batylinu podobné. Je dobré vedieť, že sa môže jednať (a veľmi často sa jedná ) o mnoho lacnejší materiál z Ázie úplne rozdielnych parametrov.

6. (Ne)vhodný strih poťahu: Nevhodný strih je vážna téma, lebo môže zapríčiniť dokonca zranenie psa s trvalými následkami. Aj v súčasnej dobe sú na trhu ležadlá, ktoré majú v rohoch medzeru medzi poťahom a konštrukciou. Pokiaľ pes pri naskakovaní alebo zostupovaní do tejto medzery stúpi, obzvlášť, keď ležadlo zahrnie do svojej hry, čomu nejde zabrániť, môže to viesť k zraneniu. A to od zatrhnutého vlčieho nechtu po zlomeninu prstov či nohy s následnou artrózou.

7. Spôsob údržby: Predovšetkým u ležadla umiestneného v interiéry sa zaujímajte o spôsob ich údržby. Akym spôsobom je možné poťah očistiť aj pri silnom znečistení? U ležadla Anadi je údržba jednoduchá, rýchla a jasne deklarovaná.

8. Celoročné umiestnenie vonku a na nechránenom mieste: Pokiaľ ležadlo nekupujete iba za účelom umiestnenia vnútri väčšine ležadlám, ktoré sme testovali, trvalé umiestnenie na daždi a snehu nesvedčalo aj cez to, že boli deklarované na vonkajšie použitie. Netýka sa to plastových ležadiel, ich problémom je skôr nosnosť a stabilita. Kovové ležadlá ošetrené kvalitným nástrekom a deklarované na vonkajšie použitie, začínajú podľa našich skúseností hrdzavieť už po prvej sezóne na chúlostivých miestach napr. vo zvaroch, v mieste odrenia, v škrabancoch, pri skrutke resp. vrátane skrutky. Ďalšie sezóny tento problém prehĺbia. Je to rovnaké ako pri kovovom plote ošetrenom aj tým najkvalitnejším náterom- rovnako sa musí stále pravidelne ošetrovať. Pri vode-odolných ležadlách Anadi vďaka použitým materiálom nie je problém s trvalým celoročným umiestnením na nechránenom mieste.

9. Rozložiteľnosť ležadla: Je výhodou, pokiaľ ide ležadlo rozložiť a zase zložiť a to nielen kvôli cestovaniu, jednoduchej preprave, ale aj v prípade, že by bolo potrebné z akéhokoľvek dôvodu zmeniť poťah. Rozkladanie by nemalo výrazne znižovať životnosť ležadla, čo môže byť problém niektorých kovových aj plastových ležadiel.

10. Servis po záruke: Zaručený servis by mal byť väčšinou aj je samozrejmosťou. Nezabúdajte však na servis po záruke. Poškodené ležadlo po záruke väčšina predajcov nerieši, maximálne vám predá náhradný poťah. Nehovoriac o bežnom pelechu pre psa (akokoľvek luxusného) je zvyčajne neopraviteľný. Pokiaľ sa na ležadle či luxusnom pelechu po uplynutí záruky čokoľvek poškodí a žiadny servis po záruke nefunguje je to síce cenná ale neprimerane drahá skúsenosť. Ležadlo Anadi je kompletne servisovateľné a všetky náhradné diely sú obvykle skladom, čím sa z dlhodobého hľadiska prekvapivo stáva ležadlo s vyššími nákladmi na zaobstaranie „najlacnejším pelechom“.

ANADI