Naučte sa čítať etiketu krmiva pre psy a mačky

Máte prehľad v tom čím kŕmite vášho miláčika ? Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým či krmivo, ktorým kŕmite obsahuje všetko potrebné pre vaše zvieratko? Pokiaľ nie určite by ste to mali napraviť a ihneď si povieme prečo.

Od toho čím kŕmite vaše zvieratko sa odvíja veľmi veľa vecí. Môže to byť napríklad kvalita srsti, fyzická kondícia alebo aj celkový zdravotný stav. Krmivo by teda malo obsahovať všetky potrebné zložky, ktoré organizmus zvieraťa vyžaduje. Malo by mať správny obsah tukov, bielkovín, vitamínov... Pokiaľ je týchto zložiek v krmive nedostatok, alebo naopak prebytok môže nastať problém. Hovoríte si teda ako prísť na to ktoré krmivo je to vhodné ? Všetko záleží v prvom rade na zložení.

Čítať zloženie krmiva je oveľa dôležitejšie ako si veľa ľudí myslí. Z krmív s dobrým zložením určite môžeme vylúčiť granule komerčných značiek zo supermarketov. Na prvý pohľad vás vedia veľmi jednoducho upútať – na obale je šťastný, zdravý psík alebo mačička vo výbornej kondícii a s popisom aké sú tieto granule úžasné a ako obsahujú len to najlepšie čo je možné vášmu zvieraťu podať. Opak je však pravdou. Ľudia ale majú pocit, že to čo je napísané na prvej strane obalu je pravda a sú spokojní s tým čím kŕmia svojho psa alebo mačku. Zloženie takýchto krmív však býva na veľmi úbohej úrovni a ani z ďaleka sa to nepodobá na to čo reálne takéto zviera potrebuje.

Na to aby sme takýmto veciam predišli sa musíme v prvom rade pozerať na opačnú stranu obalu krmiva (jednoducho tam kde je rozpísané kompletné zloženie). Na prvom mieste v zložení krmiva vždy musí byť mäso. Pokiaľ v krmive prevládajú obilniny môžeme rovno povedať, že sa jedná o krmivo, ktoré nie je kvalitné. Obilniny nie sú pre psa ani pre mačku vhodnou zložkou, určite nie pokiaľ v krmive prevládajú (mnohé psy mávajú na obilniny aj rôzne alergické reakcie a tráviace ťažkosti). Krmivá v ktorých prevládajú rastlinné zložky sú často dochucované rôznymi dochucovadlami a nachádza sa v nich veľké množstvo cukrov. Je to z toho dôvodu aby sa zvýšila chutnosť krmiva.

Taktiež by sme sa mali pozerať na obsah tukov v krmive. Zviera ktoré je aktívne, potrebuje granule s dostatočným množstvom tuku, naopak zviera ktoré nie je moc aktívne potrebuje krmivo s nízkym obsahom tuku. (Pre vysoko aktívne psy by mal byť obsah tuku okolo 17-22. Psy ktoré nevykonávajú veľkú aktivitu alebo potrebujú schudnúť by mali mať krmivo s nižším obsahom tuku - okolo 10 %). Taktiež by sme sa mali pozerať na obsah bielkovín. Aktívnejšie zvieratá ich tak isto potrebujú o niečo viac ako tie menej aktívne. Ich prebytok im ale môže škodiť.

Kontrolovať zloženie krmiva nie je vôbec až taká náročná záležitosť ako sa možno zdá. Stačí sa nad tým na chvíľu zastaviť a preštudovať si to. Váš miláčik za to určite stojí.