Artróza kĺbov veľkých a obrích plemien psov 09/2021

Charakteristika artrózy u psov

Artróza inak nazývaná osteoartróza je degeneratívne zápalové ochorenie kĺbov postihujúce chrupavku aj kosť. Kĺbová chrupavka je zložená z chondrocytov (buniek chrupavky), medzibunkovej hmoty , elastických a kolagénových vlákien, ktoré zabezpečujú jej pružnosť a mechanickú odolnosť. Pokrýva dotykové plochy kĺbov a zabraňuje tým ich treniu. Nástupom artrózy túto schopnosť stráca a kĺb je vystavený záťaži, to spôsobuje jeho deformáciu (stenčenie, zdrsnenie...) a následnú čiastočnú alebo úplnú stratu jeho funkcie.

Ako zistiť, že psík trpí artrózou?

Najväčšie riziko artrózy nesú psy väčšieho vzrastu a má to jednoduché odôvodnenie. Čím väčší a ťažší psík je tým sú jeho kĺby viac namáhané. V dôsledku bolesti medzi najočividnejšie príznaky patrí znížená pohyblivosť, krívanie, slabosť v končatinách. Pokiaľ váš psík má náznaky tejto choroby neváhajte kontaktovať zverolekára, predchádzate tým trvalému poškodeniu kĺbov.

Ako prebieha liečba?

Liečba je individuálna a závisí od stupňa poškodenosti kĺbu. V rannom štádiu ochorenia stačia analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky, avšak dôležitý je pokoj. Lieky bolesť utlmia, a tak sa psík cíti vporiadku a opäť kĺb začne namáhať, preto je dôležité, aby ste psíka kontrolovali a nevystavovali ho zbytočnej námahe. V závažnejších štádiách môže byť potrebné chirurgické riešenie a následné terapie, v ktorých úlohu zohrávajú aj chondroprotektíva. Obsahujú totiž zložky pozitívne ovplyvňujúce chrupku. Starším psíkom sa dávajú na spomalenie artrózy, a teda skvalitnenie pohybu.

Najdôležitejšia je prevencia!

Nečakajte kým to zájde až tak ďaleko a snažte sa chrániť vášho psíka a jeho kĺby. Dôležitou súčasťou prevencie je správna kĺbová výživa pre psy. Veľa majiteľov je práve v tejto oblasti neznalých. Dôležitou zložkou pre správne fungovanie sú kolagénne peptidy, ktoré by sa mali podávať psom už od šteniatka. Majú totiž pozitívny vplyv na regeneráciu pohybového aparátu, teda kostí, šliach, väzív a v neposlednom rade kĺbovej chrupky. Pre kolagénne peptidy nikdy nie je neskoro, a pokiaľ ste v rannom veku s ich podávaním zlyhali nevešajte hlavu. Ich ďalšou prínosnou vlastnosťou je zmiernenie bolesti a hlavne odstránenie následkov ich nedostatku v minulosti. Nedá sa s nimi predávkovať a sú pre psíkov bezpečné. Vyživujú kosti a tým zabraňujú ich rednutiu. K výžive kĺbov sú potrebné aj iné prínosné látky ako vitamíny, minerály, bylinné extrakty atď. Nezabúdajte opakovane a dostatočne psíkom túto výživu dopriať, hlavne seniorom, pri ktorých je to potrebné trvalo.

Menej je niekedy viac

Ako majitelia takých roztomilých stvorení často podliehame pokušeniu a doprajeme im viac ako je únosné. Nepreháňajte to s odmenami a nedajte sa obmäkčiť presvedčivými psími očami. Niektoré plemená sa vyznačujú svojou pažravosťou a práve to im zabraňuje zdravému úsudku o tom kedy majú dosť. Od toho ste tu vy, aby ste psíkom stravu regulovali podľa potreby, pretože síce zavalitý pes pôsobí mohutnejšie a obávanejšie, ale nie je tomu tak. Čím viac kíl navyše tým viac sú zaťažované kĺby a nie len tie. Srdce a pľúca musia pracovať čoraz intenzívnejšie na čo nie sú pripravené a vedie to k ďalším chorobám až fatálnym následkom. A preto namiesto trhača máte doma kôpku tuku bez výdrže.

Kĺby pre správne fungovanie potrebujú pohyb. Veľké a tučné psy nemajú k pohybu vzťah a využívajú ho len v ojedinelých prípadoch, čo taktiež môže viesť k artróze, preto zdravá kondícia je tá najprirodzenejšia cesta k zdravým kĺbom.
Každý psík je jedinečný či už vlastnosťami alebo potrebami. Každý vyžaduje iné množstvo vitamínov, krmiva či pohybu, preto neporovnávajte vášho psa s inými. Už od šteniatka si musíte dávať pozor na dávkovanie. Mladým psíkom sa práve v tomto období kĺby vyvíjajú, a preto ich nadmerná záťaž môže predstavovať problém.

Dedičnosť a genetika
Problémy s kĺbmi nie vždy pramenia u vás. Bolesť kĺbov je u niektorých plemien bohužiaľ bežný. Preto sa pred výberom psíka dôkladne informujte o možných dedičných vadách a typických ochoreniach daného plemena. S akýmikoľvek otázkami sa obráťte na svojho zverolekára.