Falošná gravidita (pseudogravidita) 01/ 2022

Dnes si povieme niečo bližšie o falošnej gravidite u feniek. Falošná gravidita nastáva u všetkých feniek po ruji, teda po háraní. Avšak, nie u všetkých sučiek dochádzka ku klinickým príznakom a falošnú graviditu prekonajú bez príznakov.

Ako vzniká falošná gravidita?

Prolaktín je hormón, ktorý ovplyvňuje produkciu mlieka, sa fyziologicky zvyšuje okolo pôrodu. V tom čase sa rovnako začínajú meniť hladiny aj ďalších pohlavných hormónov a to najmä progesterónu, ktorý udržiava graviditu a jeho hladina klesá, estradiolu, ktorý naopak mierne stúpa. Vzájomné pomery menovaných hormónov sa prejavujú rôznymi zmenami v organizme a to nie len morfologickými ale aj psychickými. Prolaktín je zodpovedný za udržiavanie žltého telieska behom gravidity a má vplyv na formovanie materského správania sučky a zmeny na mliečnej žľaze – zväčšenie a produkciu mlieka. Na základe týchto hormonálnych zmien v organizme vzniká falošná gravidita.

Aké sú teda klinické príznaky, pri ktorých by mal každý majiteľ spozornieť?

Prejavy falošnej gravidity sú veľmi rôznorodé, zväčša sa objavujú po 1-2 mesiacov po ukončení ruje(háraní) a záleží na hladine prolaktínu v krvi. Medzi príznaky teda môžeme deliť na psychické a fyzické.

  • Psychické príznaky: nepokoj, zvýšená maznavosť, kňučanie, fixácia na hračky – predstieranie, že hračky sú mláďatá, neochota chodiť von na prechádzky, menšia spoľahlivosť pri práci, výšená agresia voči okoliu
  • Fyzické príznaky: zväčšovanie mliečnej žľazy, produkcia sekrétu (niekedy podobný mlieku) – touto produkciou sekrétu hrozí počiatok zápalu mliečnej žľazy(tzv. mastitídy) a v neposlednom rade zhubných nádorov mliečnej žľazy. Čo sa týka vonkajších pohlavných orgánov môžeme pozorovať prechodné zväčšenie vulvy, špinenie, výtok, sučky sa častejšie olizujú v okolí pohlavných orgánov.

V prípade objavenia sa falošnej gravidity je oprávneným dôvodom návštevy u veterinárneho lekára, aj keď väčšina feniek nepotrebuje intenzívnu terapiu. Pri potvrdení falošnej gravidity je vhodné odobrať sučke všetky hračky, znížiť množstvo krmiva, zvýšenie pohybovej aktivity a vhodné je aj sučke viac ,,zamestnať“ hlavu, či už formou výcviku alebo aktivitami na stimuláciu psychiky (napr. čuchacie hry, interaktívne hračky a pod.). Jedným z trvalých riešení pred vznikom opakovaných prípadov falošnej gravidity je kastrácia.