Falošná gravidita (pseudogravidita) 01/ 2022

Dnes si povieme niečo bližšie o falošnej gravidite u feniek. Falošná gravidita nastáva u všetkých feniek po ruji, teda po háraní. Avšak, nie u všetkých sučiek dochádzka ku klinickým príznakom a falošnú graviditu prekonajú bez príznakov.

Ako vzniká falošná gravidita?

Prolaktín je hormón, ktorý ovplyvňuje produkciu mlieka, sa fyziologicky zvyšuje okolo pôrodu. V tom čase sa rovnako začínajú meniť hladiny aj ďalších pohlavných hormónov a to najmä progesterónu, ktorý udržiava graviditu a jeho hladina klesá, estradiolu, ktorý naopak mierne stúpa. Vzájomné pomery menovaných hormónov sa prejavujú rôznymi zmenami v organizme a to nie len morfologickými ale aj psychickými. Prolaktín je zodpovedný za udržiavanie žltého telieska behom gravidity a má vplyv na formovanie materského správania sučky a zmeny na mliečnej žľaze – zväčšenie a produkciu mlieka. Na základe týchto hormonálnych zmien v organizme vzniká falošná gravidita.

Aké sú teda klinické príznaky, pri ktorých by mal každý majiteľ spozornieť?

Prejavy falošnej gravidity sú veľmi rôznorodé, zväčša sa objavujú po 1-2 mesiacov po ukončení ruje(háraní) a záleží na hladine prolaktínu v krvi. Medzi príznaky teda môžeme deliť na psychické a fyzické.

  • Psychické príznaky: nepokoj, zvýšená maznavosť, kňučanie, fixácia na hračky – predstieranie, že hračky sú mláďatá, neochota chodiť von na prechádzky, menšia spoľahlivosť pri práci, výšená agresia voči okoliu
  • Fyzické príznaky: zväčšovanie mliečnej žľazy, produkcia sekrétu (niekedy podobný mlieku) – touto produkciou sekrétu hrozí počiatok zápalu mliečnej žľazy(tzv. mastitídy) a v neposlednom rade zhubných nádorov mliečnej žľazy. Čo sa týka vonkajších pohlavných orgánov môžeme pozorovať prechodné zväčšenie vulvy, špinenie, výtok, sučky sa častejšie olizujú v okolí pohlavných orgánov.

V prípade objavenia sa falošnej gravidity je oprávneným dôvodom návštevy u veterinárneho lekára, aj keď väčšina feniek nepotrebuje intenzívnu terapiu. Pri potvrdení falošnej gravidity je vhodné odobrať sučke všetky hračky, znížiť množstvo krmiva, zvýšenie pohybovej aktivity a vhodné je aj sučke viac ,,zamestnať“ hlavu, či už formou výcviku alebo aktivitami na stimuláciu psychiky (napr. čuchacie hry, interaktívne hračky a pod.). Jedným z trvalých riešení pred vznikom opakovaných prípadov falošnej gravidity je kastrácia.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie