Kľúč ku zdraviu - Pestrec Mariánsky

Výživové doplnky a vitamíny sú pre telo veľmi potrebné a dôležité. Ak si ich  psík nevie získať zo stravy, je potrebné vitamíny a živiny doplniť k strave, tak aby bola vyvážená.

Postupne si predstavíme tieto výživové doplnky, ktoré sú vhodné pre všetkých psíkov, na podporu zdravia, imunity, pohybového aparátu či zažívania.

Silymarin

Je to výborný doplnok k strave, má imunostimulačné a hepatoprotektívne účinky. Hlavnou zložkou doplnku je Pestrec Mariánsky – liečivé účinky pestreca súvisia s látkami, ktoré nazývame bioflavonoidy.  Ide o silibín, silydiantin a silychristin – súhrnne silymarin. Práve táto látka zabraňuje prenikaniu toxických látok do pečene. Najvyššia koncentrácia je v semenách,  menšie množstvá nájdeme v listoch a koreni. Plody obsahujú aj : bielkoviny, vitamín E, amynokyseliny s obsahom síry a nenasýtené mastné kyseliny.

Zaujímavosť : Je účinok silymarinu vedecky preukázaný ?

Intenzívne výskumy pestreca mariánskeho respektíve jeho farmakologických vlastností začali pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas sa stal silymarin najlepšie preskúmaným a zdokumentovaným prírodným liečivom. Hlavne pri akútnych alebo chronických poškodeniach pečene.

V liečbe sa používajú semienka, ktoré ako jediné obsahujú silymarín. Pestrec Mariánsky má  takisto veľmi priaznivé účinky na tráviaci systém. Niektoré klinické štúdie na zvieratách tiež potvrdili, že silymarín chráni pred poškodením DNA a znižujú aktivitu látok, ktoré podporujú rast nádorov..

Nenasýtené mastné kyseliny a iné látky, ktoré sa podieľajú na procesoch v tele zvieratka, napríklad posilnenie imunitného systému, metabolizmu, zápalových procesov práve najväčšie množstvo silymarinu obsahujú olejnaté semená.

Tieto látky sú obsiahnuté iba v upravenom plode Pestreca Mariánskeho, nie v ostropestrecovom oleji.

Pestrec má nesmierny význam a prínos pre celkový stav organizmu, je to silný antioxidant, ktorý priaznivo pôsobí na alergie, únavu, problémy v tráviacom trakte. 

shutterstock_1064975138