Čo je gén MERLE

Je to choroba dnešnej doby? Psy strácajú svoje praktické využitie a stávajú sa módnym doplnkom...

O najlepších jedincoch, ktorí budú mať najväčší vplyv na chov sa väčšinou rozhoduje na poli výstavnom. Chovatelia sa ďalej nestarajú o fyzický ani psychický vývoj psa a zameriavajú sa len na exteriér. Ľudia, ktorí si zaobstarávajú psíka ako spoločníka potom uvažujú skôr jednoducho - pes sa im musí páčiť. "Preto v posledných desaťročiach dochádza u väčšiny plemien k rozširovaniu zoznamu povoleného sfarbenia. Dostávajú tak šancu recesívne alely, ktoré v populácii boli oddávna, ale ktoré sa jednoduchým vyraďovaním recesívnych homozygotov z chovu nemohlo podariť vykoreniť." (Melounková, 2011)

Ako funguje gén MERLE?

Problematikou génu Merle, jeho fungovaním a vplyvom na genetiku sa zaoberalo niekoľko vedeckých tímov. Vieme, že gén Merle ovplyvňuje pigmentáciu a tiež vplýva na vývoj sluchových a zrakových zmyslových orgánov.

Gén merle zosvetľuje len náhodné, nepravidelné rozptýlené segmenty a nie celú plochu tela, pričom na zosvetlenej ploche zostávajú škvrny pôvodnej farby. Škvrny môžu byť akejkoľvek veľkosti a môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele zvieraťa. Merle býva zvyčajne dobre viditeľné pri narodení, ale u niektorých jedincov základného sfarbenia sa môže merle vzor časom vytrácať či zanikať, tzv. CRYPTIC merle

Pre aké plemená je merle sfarbenie typické?

Medzi tieto plemená patrí Border kólia, Austrálsky ovčiak, Dlhosrstá kólia, Krátkosrstá kólia, Šeltia (Clark et al., 2006). S ďalších plemien, ktoré majú pravdepodobne s uvedenými plemenami spoločné vzdialených predkov sú Louisianský leopardí pes, Staroanglický ovčiak, Beauceron, Mudi, Velškorgi Cardigan, Bergamský ovčiak a Pyrenejský ovčiak.

V poslednej dobe sa sfarbenie objavilo tiež u plemien, u ktorých bolo predtým neznáme. Je to napríklad stafordšírsky bulteriér, americký kokršpaniel, pomerian, buldog, čivava a trpasličí pudel. Vzhľadom k tomu, že je toto sfarbenie u spomínaných plemien úplné nové, sú určité pochyby o čistokrvnosti psov, ktoré nesú toto nové sfarbenie.

Blue MERLE

Najčastejšie vyskytujúce sa Blue merle sfarbenie je vlastne zosvetlenie na čiernom podklade a vyznačuje sa čiernymi škvrnami na modrošedom podklade.

 

Red MERLE

Ďalším častým merle sfarbením je riedenie hnedého podkladu . Red merle sfarbenie vytvára hnedé škvrny na zosvetlenom pieskovom, či béžovom podklade. Sfarbenie je pomerne variabilné v odtieňoch od tmavočokoládovej po oranžovočervenú.

 

Lila a Slate MERLE

U lila a slate merle dochádza k dvojitému zosvetleniu. Toto ovplyvňujú rôzne gény, ktoré na seba vzájomné vplývajú. Ak je základná farba jedinca čierna vplyvom génu merle vzniká blue merle, po dvojitom zosvetlení sa jedinec označuje ako slate merle. Ak je základná farba hnedá, vplyvom génu merle vzniká red merle a po dvojitom zosvetlení jedinca označujeme ako lila merle.

 

Cryptic MERLE

Výskyt Cryptic merle, čiže skryté merle, je pomerne zriedkavým javom. Ide o jedinca, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti. V podstate sa jedná o extrémne tmavého merle jedinca. Obvykle možno merle vzor rozpoznať aspoň u šteniat. Často majú merle škvrny na ušiach, alebo špičke chvosta.

 

Gén MERLE a sfarbenie očí

Oči môžu byť vplyvom alely M sfarbené na modro alebo majú oči rôznu farbu, tzn., že napr. jedno bude modré a jedno hnedé. Môže tiež dochádzať k tzv. Heterochrómiu iridis, teda viacfarebnosť oka. Vplyvom schopnosti génu tvoriť strakatý vzor môže aj sfarbenie oka dostávať bizarnú podobu. Môžu sa vyskytovať pruhy, mramorovanie, bodky, alebo jednofarebné časti oka. Obe oči môžu byť aj celé hnedé, bez známok zriedenia.

Double merle / Homozygotné merle

Double merle je jedinec narodený zo spojenia dvoch merle jedincov. Double merle často postihujú ťažké dedičné defekty (syndóm merle) – slepota, hluchota, slabý imunitný systém... Postihnutý nie sú vždy všetci jedinci, ale väčšina z nich. Typická je prevaha bielej farby, v prípade postihnutia očí sa defekty prejavia i tam a to nielen vizuálne. Toto kríženie je u nás zakázané a považuje sa za týranie chovom!

Homozygotné merle

Homozygotná merle sú “snom“ chovateľov a predovšetkým tých, čo sa snažia viac o kvantitu a zisk, než kvalitu a prínos plemenu. Ak totiž homozygotného merle (double merle) jedinca kryjeme s jedincom non-merle (bez merle génu), všetky šteniatka vo vrhu budú heterozygotnou merle. Homozygotná merle jedinci M / M sú veľmi často postihnutí tzv. Merle syndrómom.

MERLE syndróm

"Ide o označenie všetkých negatívnych javov, ktoré sa môžu u homozygotných merle jedincov vyskytnúť. Najčastejšie prejavy sú nadmerné množstvo bielej farby na tele, modré sfarbenie dúhovky a poruchy vývoja zrakových a sluchových orgánov.

Keďže Merle syndróm sa nevyskytuje vždy u všetkých homozygotov M / M. V praxi to znamená, že pes môže mať fenotyp bežného heterozygotného merle a genotyp homozygotného merle. A naopak, spomínané problémy sa môžu vyskytnúť aj u heterozygotného merle jedinca M / m, ale vyskytujú sa veľmi zriedkavo a prejavy bývajú veľmi mierne." 

 

 "Na merle gén je preukázateľne viazaný vyšší výskyt hluchoty a defektov očí ako u zvyšku populácie."
MVDr. Karolina Svobodová

Základy "merle genetiky" a Mendelizmus - kombinačný štvorec

M / m jedinc (merle heterozygot)

M / M jedinc (merle homozygot)

m / m jednofarebný jedinec 

"Táto situácia vzniká najčastejšie párením dvoch merle heterozygotov a môže sa tak stať buď z nevedomosti (základná neznalosť merle problematiky alebo v prípade, keď jeden z rodičov je "skrytý merle - Cryptic MERLE"), alebo z hlúposti (občas vídame prípady, keď obzvlášť množitelia skúšajú "Čo to urobí"). Takto vzniknutý merle homozygot alebo "double merle" má predispozície na problémy so sluchom alebo s očami výrazne väčší."  MVDr. Karolina Svobodová

V súčasnosti existujú genetické testy, ktoré dokážu so 100% istotou potvrdiť či daný jedinec je, alebo nie je merle. Vďaka nim sa dá odhaliť aj cryptic merle, čiže skryté merle, ktoré predstavuje riziko pri krytí merle jedinca v chove.

 

merlebreeding1

 Zdroj obrázku