Krmivo pre psov s Hmyzom? Myslíme na našu planétu! 01/2023

Hmyz je prirodzenou súčasťou stravy psov. Je hmyz - jedlo budúcnosti?

Hmyz ako zdroj konzumácie je pre mnoho ľudí ešte veľké tabu. Táto inovatívna pochúťka sa začala konzumovať v spojení s aktuálnou klimatickou situáciou a šetrením životného prostredia. Hmyzí proteín je považovaný za veľmi lahodnú pochúťku nie len pre psov ale aj pre ľudí. Avšak tento druh krmiva nie je až tak známy ako napríklad hovädzie či kuracie mäso preto s týmto názvom prichádza aj mnoho otázok. Má hmyz dostatok bielkovín a živín aby sa vyrovnal bežnému mäsu? Pomôže kŕmenie hmyzom odbremeniť planétu od záťaže skleníkových plynov ? Aké sú výhody prípadne nevýhody tohto druhu mäsa?

  1. Zdroj plnohodnotných živín

Hmyz je  výborným zdrojom bielkovín - obsahuje esenciálne aminokyseliny, minerálne látky a vitamíny. 100g hmyzu obsahuje až 58% bielkovín! Hmyzí proteín je v porovnaní s klasickým mäsom obohatení o železo a vápnik, ktoré sú nevyhnutnou zložkou pri správnom fungovaní organizmu. Obsahujú aj vitamín B12 ktorý je dôležitou súčasťou kŕmnej dávky. Krmivo s hmyzom je pre psov ľahko stráviteľné a neobsahuje žiadne geneticky modifikované organizmy.

  1. Hypoalergénne

Krmivá s hlavnou zložkou hmyzu sa považujú za hypoalergénne. Častokrát sú obľubované psíkmi, ktoré majú intolerancie alebo potravinové alergie na bežné mäso (kuracie, bravčové..). Hmyzí proteín je taktiež ideálny pre podporu lesklej a zdravej srsti.

  1. Myslíme na našu planétu!

Hmyz ako zdroj jedla je pre planétu veľmi šetrnou formou napríklad oproti hovädziemu dobytku. Na produkciu 1kg hovädzieho mäsa sa spotrebuje 22 100 l vody a produkcia 1kg hmyzu spotrebuje LEN 1,2l vody. Už v tomto základnom porovnaní vidíme, že hmyz je výbornou alternatívou ktorá nie len šetrí prírodné zdroje našej planéty ale aj eliminuje skleníkové plyny. Ďalším zaujímavým parametrom je pôda potrebná pre chov zvierat. Hospodárske zvieratá zaberajú až 70% poľnohospodárskych plôch na svete. Koľko napríklad zaberie 14 dňový chov tony hmyzu? 20 metrov štvorcových! Toto číslo je neuveriteľné oproti číslam chovu dobytka.

Hmyz je nie len šetrný k planéte ale aj k rozlohe chovu. Vedeli ste, že existujú taktiež hmyzie farmy? Tak ako máme farmy s hovädzím dobytkom tak fungujú aj hmyzie farmy, ktoré sú certifikované na chov tohto druhu.

Prečo vyskúšať granule s hmyzom à vysoký podiel proteínov, chutná pochúťka, šetrenie planéty a zníženie produkcie skleníkových plynov, inovatívnosť

Zaujala Vás táto surovin?

KUK-> https://www.dogee.sk/eat-small/