Treibball sport

Dnes si predstavíme nový dynamický psí šport s názvom Treibball sport.

Základné informácie o Treibballe

Zakladateľom tohto športu je Jan Nijboer, ktorý vymýšľal zábavu pre svoje ovčiarske psy. Treibball je tímovým športom, pri ktorom sa pes unaví aj fyzicky ale aj psychicky. Dôležitá je komunikácia a spolupráca medzi psovodom a psom. Veľmi rýchlo sa vo svete stal obľúbeným športom nezávisle od typu či plemena psov, preto môžeme vidieť hrať treiball napríklad boxerov, teriérov, pudlov, labradorov a mnoho ďalších plemien.

O čom  je Treibball sport?

Ako sme si už spomenuli, treibball mal byť náhradou pasenia a ako značí už v názve treibBALL psy ,,pasú “ gymnastické lopty. Cieľom hry je ,,zahnať” 8 lôpt umiestnených v strede ihriska do bránky, kde stojí ,,pastier” čiže psovod. Psovod psa ovláda na diaľku buď povelmi, píšťalkou prípadne pokynmi ruky.

Stručné pravidlá

Ihrisko je široké 15 – 25 metrov a 30 – 50 metrov dlhé. Lopta musí vždy zostať vo vnútri ihriska na hracej ploche. Osem lôpt je na štarte umiestnených v trojuholníkovej formácií (štyri lopty v prvom rade, tri v druhom rade a jedna lopta v treťom rade – na spôsob biliardových gúľ). Bránky sú 7 metrov široké a 2,5 metra vysoké. Psovod a pes majú 15 minút na to, aby dostali do brány všetky lopty. Čo sa nesmie? Psovod sa nesmie dotýkať psa ani lopty, pes nesmie loptu hrýzť a ani ju prasknúť a samozrejme psovod nesmie na psa kričať, trestať ho, zastrašovať ho a ani inak nútiť k výkonu.

Ako začať s Treibballom?

Schopnosť ovládať pozíciu, pohyb a rýchlosť psa je veľmi dôležitým prvkom pasenia a nezáleží či je to pasenie oviec alebo ,,veľkých farebných lôpt”. Preto je hneď niekoľko dôležitých zručností, ktoré si Váš pes musí osvojiť skôr než sa pustíte do treibballu.

Ak si myslíte, že stačí mať loptu ste na omyle. Rovnako ako v pasení oviec tak aj v treibballe sú dôležité smerové povely. Ak pes zvláda smerové povely na niekoľko spôsobov, môžeme prejsť k ďalšiemu bodu a to zoznámeniu s loptou. Spočiatku psa nechávame obiehať loptu bez kontaktu. Tento krok môže byť pre psa, ktorý miluje lopty menším problémom, ale netreba zabúdať že lopta je zatiaľ akoby ,,rekvizita”. Prasknutie lopty znamená diskvalifikáciu a  pri prasknutí lopty sa pes môže zľaknúť, čo by mohlo mať za následok následnú neochotu spolupracovať. Kvôli tomu sa začína trénovať s menšími loptami. V blízkosti lopty cvičíme až dokiaľ pes bez problémov plní všetky povely bez dotyku s loptou.

Ak Váš pes zvláda smerové povely, cvičiť v blízkosti lopty bez kontaktu môžeme prejsť k ďalšiemu kroku a to k hre s loptou. V začiatkoch je dôležité aby hra začínala tak, že pes je otočený smerom na psovoda a loptu posúva jeho smerom. Ideálne je, keď pes posúva loptu ňufákom, ale je povolené aj posúvanie labkami, hruďou či ramenom. Pri tréningu treibballu sa často používa kliker a targety.  

                                                            

Zaujal Vás Treibball a chceli by Ste ho vyskúšať? Ak je Vaša odpoveď áno, máte skvelú príležitosť si Treibball vyskúšať  17. - 18. Októbra 2020 na Treibball víkendovke s Renátou Kolomazníkovou (ČR) priamo v Čadci pod taktovkou Dogee a Dogroundu.

https://www.facebook.com/events/594405621440585

 

Použité zdroje:

https://www.whole-dog-journal.com/

https://www.americantreibballas