ZOOFARMAKOGNOZIE

Zoofarmakognozie je úžasná metóda samovýběru účinných látok.

Zvieratá sa vie diagnostikovať a aj liečiť, je teraz na nás, aby sme im to umožnili. Keď im toto umožníme, dokážu nám počas chvíľky o sebe povedať viac, než sme schopní sa o nich naučiť za celý život. Zoofarmakognozie je skvelou cestou naprávanie vzťahov medzi človekom a ostatnými tvormi.

Ako to vlastne funguje? Popíšme si to čo najviac jednoducho - keď sa zviera v prírode stretne s neznámou vecí (plodom, listom, koreňom a podobne), vykoná jej analýzu a vyhodnotí ju z hľadiska užitočnosti alebo nebezpečnosti pre svoj organizmus. Využíva k tomu olfaktorní systém, respektíve jakobsonův orgán, o ktorého funkciách vieme bohužiaľ zatiaľ veľmi málo... Zviera v prírode teda testuje a analyzuje chemické látky a podľa vyhodnotenia ich prípadne účelne užíva.

Aplikovaná zoofarmakognozie je spôsob, ako tento princíp umožníme aj zvieratám, ktoré nežijú v prírode, teda najčastejšie psom, mačkám, menším cicavcom, koňom a ďalším. Vykonávame ju pomocou sady látok pre testovanie, čo sú najčastejšie prchavé prírodné látky, ako sú rastlinné silice, ale aj zelené látky, ako je chlorella, spirulina, jačmeň, íl a ďalšie. Áno, je to zaujímavé, pozorovať mäsožravca, ako si pochutnáva na riase, alebo pozorovať zviera, ako nasáva molekuly kyseliny metylsalicilové, ktorá svojou vôňou odpudí aj človeka.

TESTOVACÍ SADA 

Zoofarmakognozie zodpovedá napríklad na otázku, ktorú si asi hocikto pomyslel - prečo ten pes líže citrón, keď sa pri tom tak škerí? 

Výsledky testu zoofamakognozie bývajú občas pre chovateľov prekvapivé. Niekedy odhalí aj závažné problémy a donúti chovateľa na vykonanie dôslednejšieho veterinárneho vyšetrenia, čo môže v prípade vážnych diagnóz znamenať významný náskok. V bežnej chovateľské, ale aj veterinárnej praxi vieme spoznať prejavy, ako sú napríklad strach, úzkosti, stres, separačnú úzkosť, agresivita... Čo sa však skrýva za týmito symptómy?

Prekvapivo často je diagnózou trauma, respektíve chronická posttraumatická stresová porucha, na ktorú upozorní práve výsledok testu. Aplikovaná zoofarmakognozie pomôže zvieraťu vysvetliť, akým smerom sa problém uberá. Sledujte reakcie zvieraťa na látky, porovnávajte jednotlivé konstituenty, ako sa zhodne objavujú v zložení vybraných látok, to môže byť ďalší vodítko k správnemu stanovenie diagnózy a odporúčaní ďalšieho postupu.

Na začiatku testu dávame vždy zvieraťu slobodu pohybu a skúmanie, nech si tú lákavú a záhadnú misku/fľašu preskúma. Občas sa stane, že si zviera aj zo spleti fľaštičiek vytiahne tú jednu pravú. Látky pri vykonávaní testu zoofarmakognozie vždy ponúkame z dostatočnej vzdialenosti. Rozhodne je nedávame zvieraťu priamo k nozdrám. Vzdialenosť 10 až 20 centimetrov je dostačujúca. Keď má zviera o látku záujem, samo sa priblíži.

Nikdy zviera k pojedanie, olizovanie či inhaláciu nenútime, princípom zoofarmakognozie je práve slobodný výber zvieraťa.

Pozitívne reakcie sú ľahko rozpoznateľné. Niekedy sa ich vyskytuje viac naraz, záleží na miere dôležitosti látky pre zvieracie organizmus. Toto sú pozitívne reakcie - približovanie sa k látke (typické je naťahovanie krku)

 •  približovanie sa k látke (typické je naťahovanie krku)
 • striedavé naťahovanie nozdrami
 • rôzne úrovne nakláňania hlavy pre zmeny koncentrácie
 • křenění, úškleby
 • kýchanie
 • žmurkanie
 • preťahovanie
 • olizovanie fľaštičky
 • nastavovanie rôznych častí tela k votretie látky do kože
 • mručení, vrnenie
 • responze s chovateľom (prípadne s účastníkom testovania technikom)
 • dlhšia doba strávená "premýšľaním" o látke

Negatívne reakcie je v podstate jediná - zviera sa snaží dostať z dosahu látky.

Niekedy zvieratám predkladáme látky, ktoré ich nemajú priťahovať, práve naopak. V praxi týmto látkam hovorím "zaháňacie". Pretože majú zdravé zviera odpudzovať a majú mu byť nepríjemné.

Prečo je teda ponúkame? Tieto látky - thymolové, mentholové, karvakrolové a iné pomôžu odhaliť skryté vážnejšie problémy - bolesti, zápaly, nevhodné bunkové procesy. Ak sa pes o takéto látky zaujíma, je na mieste dôkladnejšie vyšetrenie. Nižšie spomínané látky ponúkajte skôr vo väčšej vzdialenosti od ňufáku. Už zhruba polmetrová vzdialenosť stačí na to, aby ste poznali reakciu zvieraťa.

Áno, je možné, že si ponúknutím týchto látok trochu pokazíte pohodu a náklonnosť zvieraťa pri testovaní, preto majte po ruke pripravené látky, ktoré im opäť "zdvihnú náladu". U psov je to napríklad vanilka (ja používam 20% oleoresin) alebo tabak (Nicotiana tabacum absolute). Občas sa v niektorých článkoch na webe objavujú nižšie spomínané látky ako látky nevhodných pre zvieratá, tieto informácie nie sú presné a platí pre dlhodobé alebo nesprávne používanie. Avšak pozor, väčšina z tých látok nie je vhodná pre mačkovité šelmy!

Je dobré vedieť, že výsledky testu odrážajú aktuálny stav zvieraťa. Takže napríklad pri bolestivom zápale sa zviera bude venovať látkam prinášajúcim riešenie tohto problému a výber ostatných látok je potlačený. Pri chronickom problému môžeme kontrolnými testami sledovať vývoj stavu a tým významne smerovať terapiu.

Aj keď je zoofarmakognozie pomerne málo známou metódou, má veľmi dobré výsledky. A pretože sa nejedná o okultizmus alebo ezoteriku, ale o exaktnú metódu, priťahuje aj záujem veterinárnych špecialistov. Vykonávanie zoofarmakognozie v praxi vyžaduje okrem pokročilé znalosti prírodných látok take značnú medziodborovou orientáciu, veľkou výhodou je veterinárnej odbornosť. Najvýznamnejšie autoritou v odbore aplikovanej zoofarmakognozie je Caroline Ingraham. Sledovanie jej výstupov a odbornej literatúry môžeme pre poznanie tejto metódy jedine odporučiť.

 TESTOVACÍ SADA

Preložené z originálu: http://www.zoofarmakognozie.cz/