Prírodná starostlivosť o zdravého psa v strese

Úvodom je dobré povedať, že bežné stresové situácie zvládne zdravý pes bez ujmy a stačí na to opora majiteľa.

Pokiaľ váš pes bežne situácie nezvláda, prejdite pozorne ostatné diagnostické kategórie. Sú ale situácie, keď aj zdravý pes potrebuje pomoc. A to v prípadoch, keď by pre neho situácia mohla byť nad mieru zaťažujúca.

Ako sa prejavuje stres na správaní psa? Čo môžeme pozorovať?

  • pýtavé pohľady a hľadanie opory u majiteľa,
  • neistota,
  • opatrnosť pri pohybe,
  • zívanie,
  • olizovanie, škrabanie sa.

Niekedy vidíme napríklad nezvládnutie cviku alebo jeho nepresnosť. Snahu vyhnúť sa rozrušujúcej situácii, ktorú ale pes zvládne, pokiaľ má oporu v majiteľovi.¨Uvoľňujúce alebo presmerované správanie (pes začne očuchávať, hrabať, štekať apod.). Môžeme pozorovať roztržitosť, časté oklepávanie sa, prejavy obáv na polohe chvosta a uší.

Čo s tým môžeme robiť? Ako zvieraťu uľaviť?

Pokiaľ odstránime príčinu stresu, zmeníme situáciu alebo odídeme, všetko by sa malo vrátiť do normálu a stavu spokojného psa ;-)

Keď sa toto nestane, chcete psíkovi pomôcť tieto situácie ustáť lepšie a uvoľnenejšie, alebo im dokonca predchádzať, určite uľaví inhalácia prípravku LÁSKA 50 Pre rýchle upokojenie. Túto inhalačnú zmes môžete aplikovať každé 2 – 3 hodiny v týchto nepríjemných situáciách, funguje hlavne ako stabilizátor emócií. To znamená, že pomôže „uhladiť“ špičku nepríjemného zážitku.

Pokiaľ však vidíme, že emočný výkyv zvieraťa nie je taký vysoký a len potrebuje trochu „vyladiť“ a harmonizovať, pre tento prípad odporúčame skôr prípravok LÁSKA 14 Intenzívna Boswelie. Boswelie harmonizujú psychiku a ich inhalácia uľaví aj telu, ktoré môže byť napnuté av záťaži.

Možno tiež aplikovať prípravok LÁSKA 52 Viola odorata, ten je však skôr diagnostický ako terapeutický a uľavuje skôr len vo chvíli podávania. Úľavu však môže poskytnúť značnú.

Ako vhodnú podporu možno využiť prípravky LÁSKA D02 Ruža hydrosol a LÁSKA D01 Jazmín hydrosol.

Ako správne inhalovať?

Prípravky LÁSKA 50 Na rýchle upokojenie a LÁSKA 14 Intenzívnu Boswelie môžete votrieť do srsti na krku, nakvapkať na šatku alebo spoločne inhalovať z dlaní.

Primárne na inhaláciu je určený prípravok LÁSKA 15 Intenzívna Boswelie. Môžete ho použiť do difuzéra alebo nakvapkajte na šatku či obojok a dajte zvieraťu okolo krku. Možno tiež inhalovať priamo z fľaštičky (asi 10 cm od čumáčku). Túto zmes bez konzultácie na zviera nevtierajte. Ak budete chcieť akokoľvek poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť.

Tip pre spoločné zvládnutie stresovej situácie

My ľudia hľadáme oporu vo zvierati. A rovnako tak aj zviera potrebuje oporu v nás. Buďme si navzájom silnými partnermi. Prírodné látky nám prinášajú možnosti zdieľanej terapie a podpory. Doprajte zvieraťu možnosť uvoľnenia a relaxácie, napríklad prechádzkou a hraním hlavolamov Hersenwerk. To napomôže reštartu a príprave na nový deň, ktorý môže byť opäť plný mierne stresujúcich situácií.