B.A.R.F. – cesta k zníženiu hmotnosti u psov 06/2021

Určite sa tu nájdu mnohý z vás, ktorí aktuálne premýšľajú nad tým, či treba znížiť hmotnosť jeho domáceho miláčika, prípadne sa tu nájdu ľudia, ktorým bolo odporučené veterinárnym lekárom znížiť hmotnosť ich psa. Ako teda zhodnotiť výživový stav psa? Pokúste sa rukou nahmatať chrbticu a rebrá. U psa s ideálnou hmotnosťou nahmatáme rebrá a chrbticu bez problémov. Druhá možnosť je pozrieť si ho zboku, pričom telo psa by sa malo smerom od hrudného koša ku slabinám zužovať. Pes s nadváhou má brucho zarovno s hrudníkom, poprípade širšie. Okrem tohto posúdenia je nevyhnutné mať prehľad o jeho hmotnosti pravidelným vážením. Ak ste týmto vážením a zhodnotením výživového stavu zistili, že váš pes má zvýšenú hmotnosť je na čase si rozšíriť obzory v možnostiach znižovania hmotnosti.

Zvýšená hmotnosť u psa môže mať hneď niekoľko príčin. Medzi časté príčiny patrí nevhodná strava, prekrmovanie ale taktiež aj nedostatok pohybu, zdravotné problémy či kastrácia ale rovnako aj plemenná predispozícia (plemená náchylné na obezitu, sú napríklad labrador, mops, jazvečík, buldog). Nadváha psov, rovnako ako u ľudí, zvyšuje riziko zdravotných komplikácii, akými sú napríklad endokrinologické ochorenia, problémy s kĺbmi, cukrovka a mnoho ďalších ochorení. Ako teda postupovať na ceste k dobrej kondícii s pomocou správne zloženej diéty?

B.A.R.F. je pre mnohých najlepším spôsobom ako kŕmiť psa. B.A.R.F, v angličtine "Bones And Raw Food", znamená "kosti a surová potrava". Pri kŕmení barfom je nutné dodržiavať určité výživové zásady. Vedľa surového mäsa a kostí (cca 85%) by psy mali dostávať tiež zeleninu, bylinky a iné prírodné potraviny (cca 15%). Kŕmenie týmto spôsobom je najprirodzenejšie kŕmenie, aké môžeme psovi dopriať. Ako ale správne vypočítať kŕmnu dávku pre psa s nadváhou?

Zo zásad kŕmenia B.A.R.F. vieme, že kŕmna dávka sa vypočítava z ideálnej váhy, teda z váhy v ktorej je pes v optimálnej kondícii. Tejto zásady sa musíme teda držať aj pri zostavovaní kŕmnej dávky pre psa s nadváhou – vypočítame mu kŕmnu dávku podľa hmotnosti, ktorú chceme, aby pes dosiahol. Samozrejme kŕmnu dávku musíme korigovať podľa konkrétnych potrieb psa.

Ako by mala vyzerať kŕmna dávka?

Okrem množstva kŕmnej dávky musíme prihliadať aj na jej zloženie. Čo to znamená? Určite obmedzenie alebo dokonca úplne vynechanie tučných druhov mäsa akými sú bravčové, kačacie, husacie a tučné ryby, rovnako aj mliečne výrobky a nesmieme zabudnúť na obilniny, najmä v cestovinách. Čo má teda obsahovať redukčná diéta?

  • chudé mäso = kuracie, morčacie, králičie, jahňacie, teľacie a netučné ryby
  • bezobilninové prílohy = rôzne druhy zeleniny, menšie množstvo ovocia, varené zemiaky
  • diétne druhy vnútorností = hovädzie pľúca, držky, hydinové žalúdky, srdcia

Na čo ešte netreba zabudnúť?

Okrem zmeny kŕmnej dávky nesmieme zabudnúť na pohyb. Psovi by sme mali dopriať vhodnú aktivitu, ktorú môžeme konzultovať spolu s veterinárnym lekárom podľa zdravotného stavu psa. Ak pes trpí napríklad pohybovými ochoreniami, je vhodným pohybom plávanie. Ak pes takéto problémy nemá, môžeme postupne predlžovať prechádzky a neskôr pridať aj úseky, kedy bude pes bežať.

U psa s nadváhou, ktorý nemá iné zdravotné problémy, by sa malo postupovať nasledovne:

  1. týždeň – prechádzka 30 minút: 10 minút rýchlej chôdze + 20 minút pokojnej chôdze,
  2. týždeň – prechádzka 30 minút: 15 minút rýchlej chôdze + 15 minút pokojnej chôdze,
  3. týždeň – prechádzka 30 minút: 20 minút rýchlej chôdze + 10 minút pokojnej chôdze,
  4. týždeň – prechádzka 40 minút: 30 minút rýchlej chôdze + 10 minút pokojnej chôdze,
  5. + týždeň – dve 30 min. prechádzky denne: 15 – 25 minút rýchlej chôdze + 5 minút pokojnej chôdze.

 

Dôležité je myslieť na fakt, že chudnutie by nemalo byť veľmi rýchle a malo by prebiehať postupne, ideálne okolo 4 mesiacov. Pri najzdravšom chudnutí by mal pes chudnúť nanajvýš 1 % až 2% svojej hmotnosti týždenne. Ak sa dostaví úspech a váš pes schudne, nič nekončí ale práve naopak – je dôležité dodržiavanie správnych stravovacích návykov a neustála kontrola hmotnosti. Všetko však treba robiť s rozumom, a časom určite so psom dosiahnete vytúžených výsledkov v podobe zníženia hmotnosti, zlepšenia kondície, zníženia rizika vzniku rôznych ochorení a najmä spokojné spolužitie so psom.