Chronický strach a úzkosť u psov

So strachom a úzkosťou sa môžeme stretnúť napríklad u psíkov, ktorí už prešli terapiou traumy a posttraumatického stavu. Ďalej do tejto kategórie môžeme zaradiť psíkov, ktorí nemali možnosť zoznámenia sa s daným podnetom, ktorého sa boja. Strach je prirodzený pud, ktorým organizmus upozorňuje na nebezpečné situácie a hrozby. Ako hrozbu môže pes vnímať všetko, čo nepozná, nechápe, alebo napríklad situáciu, ktorej nerozumie.

Prejavy zvieraťa s malým až miernym strachom, bez poruchy učenia a bez prítomnej traumy, sú ľahko zameniteľné za prejavy zdravého psa v stresovej situácii. Tento fakt vychádza aj z toho, že prejavy strachu sú veľmi podobné ako prejavy nervozity.

U malého až mierneho strachu však nedôjde k takému rýchlemu návratu do normálnych prejavov, ako u zdravého psa v strese. Môžeme teda pozorovať pýtavé pohľady a hľadanie opory u majiteľa, neistotu, opatrnosť pri pohybe, zívaní, olizovaní a aj drbaní sa. Niekedy vidíme napríklad nezvládnutie cviku alebo jeho nepresnosť. Snahu vyhnúť sa rozrušujúcej situácii, ktorú ale, s istotou v majiteľovi, pes zvládne. Uvoľňujúce alebo presmerované správanie, kedy pes začne očuchávať, hrabať, štekať a podobne. Môžeme pozorovať roztržitosť, časté oklepávanie sa, prejavy obáv na polohe chvosta a uší.

Väčšinou nebýva prítomná výrazná zmena postoja a presunutie ťažiska tela.

Prejavy zvieraťa s veľkým až hlbokým strachom, s poruchou učenia a väčšinou prítomnou traumou môžu byť zamenené za prejavy psa v traume. To vychádza z podstaty obmedzenej komunikácie zvieraťa.

U veľkého až hlbokého strachu dochádza k úľave skôr a ľahšie ako u zvieraťa v traume. Pre nápravu prejavu väčšinou stačí jeho odstránenie, čo pri traume nepostačuje.

Môžeme teda pozorovať dva extrémne protipóly možného správania.

  • jedným z nich je roztržitosť, nesústredenosť, excitácia, hyperaktivita, porucha učenia, porucha vyhodnocovania podnetov a zbrklosť.
  • druhou skupinou prejavov je napríklad uzavretosť, skľúčenosť, depresia, neschopnosť akéhokoľvek prirodzeného prejavu, neschopnosť sa čokoľvek naučiť, apatia. Zviera môže mať široko roztvorené viečka s vyvaleným okom, je viditeľné bielko, napnuté alebo stiahnuté svaly čela. V takom prípade je potrebné všetko sledovať z dôvodu svojho bezpečia.

U zvieraťa možno pozorovať nadmernú potrebu kontroly prostredia, úľakové reakcie na podnety, neschopnosť odpočinku, poruchy spánku, poruchy príjmu potravy, odmietanie potravy v stresovej situácii, poruchu dychu (plytký, krátky dych – neschopnosť dlhého dychu do brucha), zvýšenú citlivosť na vonkajšie podnety (teplo, chlad, svetlo, tma, hluk), slinenie, kálenie, močenie, vokalizačné prejavy, agresívne obranné reakcie.

Čo s tým? Ako môžeme zvieraťu uľaviť?

Po potrebnú dobu je potrebné vtierať alebo inhalovať zmes Pri strachu a úzkosti. LÁSKA 56 je olej na vtieranie do srsti a kože a LÁSKA 55 je variant pre podpornú inhaláciu.

V prípade podozrenia na prítomnú traumu možno tiež použiť prípravok LÁSKA 53 Pri traume a stresovej záťaži – podporná inhalácia alebo LÁSKA 54 Pri traume a stresovej záťaži – podporný olej.

Ako vhodnú podporu možno využiť jemné hydrosoly LÁSKA D03 Harmanček hydrosol, LÁSKA D01 Jazmín hydrosol a LÁSKA D02 Ruže hydrosol.

Tieto psychické stavy predstavujú záťaž pre tráviaci systém, preto je dobrá aj dotácia probiotickými zdrojmi Precision Microbes probiotiká a postbiotiká pre psy a mačky alebo Spirulínu

Možno tiež aplikovať prípravok LÁSKA 52 Viola odorata, ten je ale skôr diagnostický ako terapeutický, a uľavuje skôr len vo chvíli podávania. Avšak úľavu môže poskytnúť značnú.

Ako správne vtierať a inhalovať?

Prípravok LÁSKA 56 Pri strachu a úzkosti sa vtiera v danej dávke do oblasti, ktorú zviera nastaví a preferuje. Najčastejšie sa jedná o bočnú stranu krku (od ucha až po rameno alebo predhrudie). Môžete vtierať aj na iné preferované miesta ako je trieslo a podpazušie. Niektorí psíci milujú aplikáciu na temeno hlavy (medzi uši) a chrbát (medzi lopatky). Ak si nebudete istí, neváhajte nám napísať alebo zavolať.

Pokiaľ nespoznáte miesto, kam chce psík zmes votrieť, vyberte si jedno či dve zo spomínaných. Zmes nevtierajte násilím, sú psíci, ktorí majú o seba strach a vadí im manipulácia. V takom prípade zvoľte inhalačnú zmes LÁSKA 55 Pri strachu a úzkosti, ktorú nakvapkajte na šatku alebo obojok a dajte zvieraťu okolo krku. Alebo je možné inhalovať priamo z fľaštičky (asi 10 cm od čumáčku). Ďalej je možné inhalovať priestorovo pomocou difuzéra, čo je výhodné, ak máte doma viac psíkov.